Milyen kaput válasszak?
Nyíló kapu, tolókapu vagy úszókapu, melyiket válasszam?
Egy kis segítség a döntéshez!
Nyílókapu
Szinte minden kerítésnél beépíthető, csak legyen hely a szárnyaknak a nyitáshoz és szükséges a megfelelő pillér a nyílás két szélén. Hátránya, hogy a szárnyak szélességének megfelelő távolságban, nem lehet a kapu közelében parkolni.
Tolókapu
A tolókapu a kerítés vonalával párhuzamosan nyílik és záródik. Amennyiben közvetlenül a kapu mögötti parkolni szeretnénk, mindenképp tolókapu a nyílókapu helyett.
A tolókapu, közel a nyílás kétszeresének megfelelő hosszban, előre lefektetett sínen mozog.
A görgők látszanak, a kapu aljára vannak szerelve.
Nagyon hosszú beton sávot kell készíteni és ha azt akarjuk, hogy pár év múlva ne töredezzen, repedjen a beton és ezért ne működjön rendesen a tolókapunk, megfelelő mélységű betont kell készíteni (min. 80 cm)!
Hátránya, hogy a lefektetett sínt, teljes hosszában, mindig tisztán kell tartani. Kő, kavics, ágak, mind akadályozzák a tolókapu működését. Védekezni kell a lefagyás ellen is, ezt beépített fűtőszállal lehet megelőzni.
Úszókapu
Az úszókapu, a tolókapuhoz hasonlóan, a kerítés vonalával párhuzamosan nyílik és záródik.
Egy betontömb tartja az úszókaput és a motort.
Betonozáskor be kell helyezni egy csapágytartót, amit megrendelés esetén mi adunk át egy rajzzal együtt. A rajz tartalmazza a beton tömb méretét, a csapágytartó elhelyezését és az elektromos vezetékek kiépítését.
A csapágyakat lehet dübellel is rögzíteni, de mi úszókapu telepítést nem vállalunk, ha nincs bebetonozva az általunk készített csapágytartó!
Az úszókapu aljára van hegesztve egy „C” profil, amiben futnak a bebetonozott csapágytartóra rögzített görgőcsoportok.
Az úszókapu nem sínen mozog, a levegőben „úszva” nyílik, záródik. Ezért nevezzük úszókapunak.
Fontos, hogy a két görgőcsoport megfelelő távolságban legyen egymástól, hogy az úszókapu könnyen mozogjon, hosszú életű legyen!
Ennek számításánál figyelembe kell venni a kapu méretét, súlyát...
Egyetlen hátránya a tolókapuhoz képest, hogy nyitási irányba nagyobb helyre van szükség. Ez legtöbbször a nyílás + a nyílás fele.
Amikor egy 4 m-es nyíláshoz gyártunk úszókaput, a teljes szerkezet hossz 6 m.
Előnye a fenti kapukkal szemben,
- lejtős bejárat esetén is könnyebben megoldható a beépítés, mint a tolókapunál- az össz költsége kevesebb, mint egy szakszerűen megépített tolókapu ára!
Összegezve, ha nyitási irányban megfelelő hely áll rendelkezésre, mindenképpen az úszókaput javasoljuk!